Informácie o výzvach na predkladanie žiadostí o NFP 0001 a 0002

VÝZVA č. 0001 - uzavretá!

VÝZVA č. 0002 - uzavretá!

V rámci Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu bolo možné sa uchádzať o nenávratný finančný príspevok prostredníctvom individuálnych a blokových grantov v definovaných prioritách a fondoch (bližšie informácie na www.eeagrants.sk). SAIA, n. o. sa stala sprostredkovateľom blokového grantu v rámci Fondu na podporu spolupráce medzi školami/štipendiá na základe schváleného projektu „Fond NIL na podporu spolupráce v oblasti vzdelávania“ predloženého v rámci otvorenej výzvy vyhlásenej Úradom vlády SR ako národným kontaktným bodom pre tieto FM. Projekt SAIA, n. o. bol odsúhlasený Výborom pre finančný mechanizmus, ako aj  Ministerstvom zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva. Hlavnou úlohou sprostredkovateľa je distribuovať finančné prostriedky konečným prijímateľom na základe definovaných podmienok a kritérií a dohliadať na správne vynakladanie týchto prostriedkov.

 

OPRÁVNENÍ ŽIADATELIA

Oprávnenými žiadateľmi o finančné prostriedky z Fondu NIL boli stredné školy (zaradené do siete škôl v SR) alebo štátom uznané vysoké školy. Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (ďalej „NFP“) mohli predkladať oprávnení žiadatelia pôsobiaci v rámci územia Slovenskej republiky. Oprávnený žiadateľ musel byť právnickou osobou registrovanou v Slovenskej republike. Oprávnený žiadateľ musel mať za partnera minimálne jednu zahraničnú partnerskú organizáciu (strednú alebo vysokú školu) z minimálne jednej z cieľových krajín – Nórsko, Island, Lichtenštajnsko. Žiadateľ mohol mať aj partnerov zo Slovenskej republiky. Tieto slovenské partnerské organizácie museli spĺňať podmienky oprávnenosti kladené na oprávneného žiadateľa. Všetky partnerské organizácie museli vyjadriť písomný súhlas s účasťou na aktivitách projektu, podpísaný štatutárnym zástupcom a overený oficiálnou pečiatkou partnerskej organizácie.

Kategórie žiadateľov (konečných prijímateľov resp. príjemcov pomoci)

Kategória a) – oprávnení žiadatelia (stredné a vysoké školy), ktorí nie sú podnikateľmi podľa §2 ods. 2 Obchodného zákonníka, alebo záujmovým združením právnických osôb podľa §20f Občianskeho zákonníka. (oprávnení žiadatelia vo výzve č. 0001 aj 0002)

Kategória b) – oprávnení žiadatelia (stredné a vysoké školy), ktorí sú podnikateľmi podľa §2 ods. 2 Obchodného zákonníka, alebo záujmovým združením právnických osôb podľa §20f Občianskeho zákonníka. V rámci výzvy č. 0001 bola táto kategória žiadateľov neoprávnená. (oprávnení žiadatelia len vo výzve č. 0002)

 

OBLASTI PODPORY

Fond NIL sa realizuje formou udelenia grantov na dlhodobé projekty stredných a vysokých škôl.

Fond NIL podporuje v rámci schválených projektov nasledujúce typy aktivít:

  • mobility študentov (stredné školy – min. 2 týždne, vysoké školy – študenti - min. 1 semester, max. 1 rok, doktorandi – min. 1 mesiac, max. 1. rok)
  • učiteľské mobility, mobility výskumných pracovníkov
  • prednáškové pobyty
  • organizovanie spoločných jazykových kurzov (slovenčina v kombinácii s nórčinou, islandčinou, resp. nemčinou)
  • kurzy a exkurzie s rôznym odborným zameraním
  • bilaterálne a multilaterálne konferencie a semináre v rámci Slovenska, Nórska, Islandu a Lichtenštajnska
  • spoločné študentské konferencie a semináre
  • vydávanie spoločných učebných pomôcok a vedeckých publikácií, hlavne ako výsledok spoločného projektu
  • vypracovanie spoločných študijných programov a diplomov (Joint Degrees),
  • podpora zvýšenia záujmu o slovenský jazyk v Nórsku, na Islande a v Lichtenštajnsku a o nórčinu, islandčinu a nemčinu na Slovensku (napr. podpora lektorov jazyka a kultúry)

 

Rôzne typy aktivít bolo možné kombinovať tak, aby tvorili ucelený projektový zámer.

 

A. Stredné školy

Projekty stredných škôl, podporujúce bilaterálnu a multilaterálnu spoluprácu, sa v súlade s podmienkami výzvy mali zamerať najmä na nasledovné témy:

  • výmena skúseností zo vzdelávania o životnom prostredí;
  • vedenie žiakov k uvedomeniu si dôležitosti ochrany životného prostredia (vrátane ochrany biodiverzity a manažovania odpadu);
  • spoznávanie rôznorodého kultúrneho dedičstva jednotlivých krajín a spôsoby jeho zachovania (uvedomenie si dôležitosti kultúrneho prostredia môže pomôcť mladým ľuďom v mestách a obciach pri hľadaní ich vlastnej identity);
  • spoznávanie folklórnych tradícií a histórie jednotlivých krajín.

B. Vysoké školy

Projekty vysokých škôl, podporujúce bilaterálnu a multilaterálnu spoluprácu, bolo možné zamerať na ľubovoľnú vzdelávaciu, či vednú oblasť. V prípade mobility študentov alebo doktorandov muselo ísť o  študijné programy akreditované v prijímajúcej krajine. Mobilita študentov a doktorandov musela byť vysielajúcou školou uznaná ako súčasť riadneho štúdia.

 

ŽIADOSŤ A JEJ PRÍLOHY

Predpokladom na získanie nenávratného finančného príspevku (NFP) bolo predloženie riadne vyplneného formulára žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP) v slovenskom jazyku a všetkých povinných príloh. (výzva 0001, výzva 0002

 

FINANCIE

Maximálna výška grantu (nenávratného finančného príspevku) bola pre stredné školy 50 000 EUR a pre vysoké školy 150 000 EUR.

V prípade konečných prijímateľov kategórie a) bola výška nenávratného finančného príspevku z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu, a spolufinancovania zo zdrojov štátneho rozpočtu k finančnému mechanizmu EHP a NFM stanovená na 95% z celkových oprávnených nákladov na projekt.

V prípade konečných prijímateľov kategórie b) bola výška nenávratného finančného príspevku z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu stanovená na 60% z celkových oprávnených nákladov na projekt.

V rozpočte projektu bolo nutné naplánovať financie na aktivity všetkých partnerov, vrátane zahraničných, nakoľko projekt sa podával len zo slovenskej strany.

Maximálne 10% z celkových oprávnených nákladov na projekt bolo možné využiť na manažment (riadenie) projektu pre žiadateľa. Za oprávnené náklady sa mohli považovať primerané náklady vynaložené konečným prijímateľom, odôvodnené, nevyhnuté a priamo súvisiace s realizáciou projektu.

Sprostredkovateľ poskytuje konečným prijímateľom finančné prostriedky z FM EHP/NFM a zo štátneho rozpočtu SR vo forme nenávratného finančného príspevku, na základe pravidelných žiadostí o platbu, ktoré budú koneční prijímatelia predkladať spravidla na každý kalendárny štvrťrok.

Koneční prijímatelia kategórie a), ktorí nie sú podnikateľmi podľa §2 ods. 2 Obchodného zákonníka, alebo záujmovým združením právnických osôb podľa §20f Občianskeho zákonníka, sú oprávnení na financovanie formou zálohových platieb.

Koneční prijímatelia kategórie b), ktorí sú podnikateľmi podľa §2 ods. 2 Obchodného zákonníka, alebo záujmovým združením právnických osôb podľa §20f Občianskeho zákonníka, sú oprávnení na financovanie formou refundácie.

 

HODNOTENIE A KRITÉRIÁ

SAIA, n. o. v prvej fáze kontrolovala žiadosti po formálnej stránke.
Projekty hodnotili hodnotiace komisie vytvorené zo zástupcov Ministerstva školstva SR, Slovenskej rektorskej konferencie, Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a SAIA, n. o.

Pre výber podporených projektov boli rozhodujúce nasledujúce kritériá:

  • naplnenie hlavných cieľov výzvy a uskutočniteľnosť projektu;
  • zapojenie partnerov z cieľových krajín;
  • primeraný podiel všetkých partnerov na aktivitách navrhnutých v projekte (dôraz na obojstrannosť a vyváženosť aktivít);
  • zapojenie študentov a doktorandov (ak to bolo relevantné) do plánovaných aktivít;
  • jasný a opodstatnený rozpočet projektu, nadväzujúci na dosiahnutie cieľov aktivít projektu
  • komplexnosť predloženého projektu;
  • rovnomerné rodové zastúpenie účastníkov na realizovaných aktivitách (ak to bolo v daných podmienkach žiadateľa možné)
  • regionálne rozmiestnenie žiadateľov.

Hodnotiace komisie vydali odporučenie, ktorým žiadostiam poskytnúť NFP. O pridelení/nepridelení prostriedkov z FM EHP, NFM a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu rozhodla Rada Fondu NIL (riadiaci výbor projektu Fond NIL).

 

VYHODNOTENIE VÝZIEV

V rámci výzvy č. 0001 bolo predložených 22 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, z toho v 11 prípadoch žiadateľmi sú stredné školy a v 11 prípadoch vysoké školy.

- Štatistické vyhodnotenie výzvy 

V rámci výzvy č. 0002 bolo predložených 24 žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, z toho v 9 prípadoch žiadateľmi sú stredné školy a v 15 prípadoch vysoké školy.

- Štatistické vyhodnotenie výzvy

 

- - -

Tento projekt je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.