ROZHOVOR SO ŠTIPENDISTKOU SAIA DR. POOMANEE Z THAJSKA: Slováci sú dochvíľny národ, mladí vedci by mali cestovať za výskumom

Prečítajte si skúsenosti a dojmy Dr. Poomanee zo Slovenska, aké výskumné aktivity u nás podnikla s doc. Šalamonom z UNIPO a jej názory na mladých vedcov a cestovanie.

Z thajského Chiang Mai na Slovensko pricestovala so štipendiom cez Národný štipendijný program.

Článok bol pôvodne uverejnený v univerzitnom časopise UNIPO Na Pulze 3/2021. Sme redakcii a doc. Šalamonovi veľmi vďačný za povolenie na uverejnenie článku aj v našom BLOGU!


Zdroj: fotogaléria doc. ŠalamonaZdroj: fotogaléria doc. ŠalamonaDr. Poomanee a jej cesta na Slovensko

Šírenie ochorenia COVID-19 prinieslo do sveta mnoho obmedzení, zatváranie hraníc a sprísňovanie opatrení v súvislosti s každodenným životom. Napriek uvedenému sa študijný pobyt Dr. Poomanee na UNIPO cez Národný štipendijný program úspešne zrealizoval. SAIA, n. o. vydala usmernenia pre štipendistov, aby bola cesta na Slovensko aj z veľmi vzdialenej cudziny štipendistom umožnená a čo najviac zjednodušená. Vďaka tejto skutočnosti absolvovala v auguste 2021 svoj študijný pobyt na Katedre ekológie FHPV Dr. Worrapan Poomanee z Thajska.

 

Dr. Worrapan Poomanee je výskumnou pracovníčkou prednášajúcou na Katedre farmaceutických vied Farmaceutickej fakulty Univerzity mesta Chiang Mai v Thajsku. 

 

Chiang Mai, provincia na severe ThajskaChiang Mai, provincia na severe Thajska

 

Vo svojej profesionálnej činnosti poskytuje základné a špeciálne znalosti študentom na bakalárskom stupni vysokoškolského vzdelávania vo viacerých odboroch farmácie. Jej výskum je orientovaný na objavovanie pokročilých technológií a preparátov v príprave nanoemulzií, niosómov, lipozómov, ktoré obsahujú prírodné extrakty, silice a čisté prírodné komponenty rastlín. Účel predmetného vývoja je zameraný na omladzovanie pokožky tváre a celého ľudského tela.

 

 

Názory a myšlienky mladej Thajčanky sú prezentované v jej odpovediach na niekoľko otázok zameraných na jej výber a pôsobenie na UNIPO:

 

Aký význam má pre mladých vedeckých pracovníkov zúčastňovanie sa na zahraničných výskumných pobytoch a stážach?

Mladí vedci, aby dosiahli komplexné vedomosti a nadobudli ďalšie skúsenosti z výskumu a vývoja na iných univerzitách vo svete, musia cestovať a absolvovať mnoho študijných pobytov. Okrem toho vedenie a vplyv medzinárodne uznávaného profesora v týchto inštitúciách zvyšuje kariérnu motiváciu a vytvára autoritu – vzor pre mladých výskumných pracovníkov.

 

Zdroj: fotogaléria doc. ŠalamonaZdroj: fotogaléria doc. ŠalamonaPrečo ste si vybrali práve Prešovskú univerzitu Prešove a aké ciele by ste pobytom chceli naplniť?

Cieľom môjho pobytu bolo rozšíriť si prehľad v oblasti analýzy fytochemických zložiek thajských a slovenských prírodných extraktov. Získať takto ďalší kariérny postup a praktiky v determinácii prírodných látok a precvičiť si schopnosti vedeckej práce na zahraničnom pracovisku. Okrem toho dôvodom výberu Prešovskej univerzity je aj odbornosť prof. Dr. Ivana Šalamona v oblasti liečivých rastlín, prírodných produktov, silíc atď., ktorá mi vo veľkej miere poskytla veľmi cenné skúsenosti.

 

Aké ťažkosti boli s cestou v súvislosti s epidémiou COVID-19?

Situácia okolo pandémie COVIDu-19 v Thajsku je v súčasnosti veľmi ťažká. Podľa aktuálnych údajov je denne infikovaných takmer dvadsaťtisíc Thajčanov (september 2021). Na základe uvedeného, EÚ oznámila, že Thajsko je považované za rizikovú krajinu. Vstupná regulácia EÚ na jeho územie pre Thajčanov je nepochybne komplikovanejšia, pretože sa im nepovoľuje vycestovať. V mojom prípade sa predložili thajskej vláde požadované dokumenty na vydanie thajského oficiálneho pasu na základe pozvania z Prešovskej univerzity v Prešove, výsledkov aktuálneho PCR testu, zdravotného poistenia a osvedčenia o očkovaní. Všetko toto mi umožnilo vycestovať a dokonca som neabsolvovala ani povinnú karanténu.

 

Zdroj: fotogaléria doc. Šalamona, veľkokapacitná destilácia mätovej siliceZdroj: fotogaléria doc. Šalamona, veľkokapacitná destilácia mätovej silice

Čo si myslíte o živote ľudí v Prešove a na Slovensku?

Slovenskí ľudia sú dochvíľni a prevláda u nich sebadisciplína. Každý striktne dodržiava spoločenské pravidlá. Prof. Dr. Šalamon a majitelia bytu na dlhodobé ubytovanie boli láskaví, nápomocní a vo všetkom ma podporili.

 

Aká je spolupráca s prof. Dr. Ivanom Šalamonom a aký program vám pripravil?

Výskumná spolupráca s  profesorom sa týka fytochemickej analýzy thajských a slovenských prírodných extraktov pomocou chromatografických metód. Verím, že tieto identifikácie a následné izolácie prírodných substancií mi pomôžu pri formuláciách nových lipozómov a niosómov. Je tu potrebné poznamenať, že lipozómy sú tvorené fosfolipidmi, ktoré obsahujú dva hydrofóbne zvyšky. Na druhej strane niosómy sú vyrobené z neiónových, povrchovo aktívnych látok, ktoré zvyčajne obsahujú jeden hydrofóbny zvyšok. Lipozómy sú náchylné na oxidačnú degradáciu, ale niosómy sú stabilnejšie, a tým sú ľahším a lacnejším prvkom nosných systémov.

Dôležitými momentmi pobytu boli návštevy farmaceutických firiem: Agroherb, s. r. o., v Ražňanoch, MediPharm, a. s., v Lipanoch, Agrokarpaty, s. r. o., v Plavnici, Calendula, a. s., v Novej Ľubovni a VULM, s. r. o., v Bratislave a Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

 

Plánujete sa ešte niekedy na Slovensko vrátiť?

Samozrejme, že sa vrátim. Keď bude situácia bezpečnejšia a znormalizuje sa, tak by som prišla aj so svojimi priateľmi, rodinou a kolegami. Očakávam, že výstupom našej výskumnej spolupráce bude viacero medzinárodných publikácií.

 

Dr. Poomanee pricestovala na Slovensko na výskumný pobyt cez Národný štipendijný program. Aj vy môžete cez NŠP vycestovať do akejkoľvek krajiny na svete! Prečítajte si aj náš článok, ktorý vysvetľuje všetky základné informácie o Národnom štipendijnom programe!