Španielsko

Oficiálny názov štátu: Španielske kráľovstvo, Reino de España (španielsky), The Kingdom of Spain (anglicky)
Hlavné mesto: Madrid
Úradný jazyk: španielsky, katalánsky, galícijský, baskický, valencijský
Rozloha: 505 995 km²
Počet obyvateľov: 46 934 600
Administratívne členenie: 17 autonómnych oblastí a 2 autonómne mestá na marockom území - Ceuta a Melilla; 52 provincií, z ktorých je 49 na kontinentálnej časti, 1 na Baleárskych ostrovoch a 2 na Kanárskych ostrovoch
Mena: Euro (EUR)

Existuje veľké množstvo španielskych univerzít, z ktorých mnohé majú vynikajúcu medzinárodnú reputáciu a v medzinárodnom rebríčku sa umiestňujú na popredných miestach. Aj keď sa väčšina španielskych univerzít zameriava na výučbu v španielčine, trend smeruje k väčšiemu počtu študijných programov ponúkaných v angličtine. Medzi najpozoruhodnejšie španielske verejné univerzity patrí Barcelona University, Complutense University of Madrid a Universidad Autónoma de Madrid.


Vysokoškolské vzdelávanie

Vysokoškolské štúdium poskytujú verejné a súkromné univerzity. Výučba prebieha v španielskom, katalánskom, galícijskom alebo baskickom jazyku. Zahraniční uchádzači o štúdium musia ovládať španielsky jazyk na úrovni "superior" jazykového certifikátu Diploma de Español como Lengua Extranjera (DELE).

Štandardizované jazykové a vedomostné testy zo španielskeho jazyka

Aj keď si môžete vybrať z veľkého množstva programov na štúdium v Španielsku v angličtine, mali by ste si oprášiť svoje jazykové znalosti skôr a potom, ako tam budete. Vďaka tomu bude oveľa jednoduchšie komunikovať s miestnymi obyvateľmi a vybaví vás tiež štvrtým najhovorenejším jazykom na svete! Pre určité regióny, napríklad Katalánsko (a jeho hlavné mesto Barcelona), nie je na škodu naučiť sa aspoň niekoľko fráz z regionálneho jazyka (v tomto prípade katalánskeho).

Ak uvažujete o získaní titulu MBA, Španielsko by mohlo byť tým správnym miestom pre vás. Tri z 10 najlepších európskych obchodných škôl sa nachádzajú v Španielsku: IESE Business School, IE Business School a Esade Business School. Tieto vysoko rešpektované inštitúcie priniesli mnoho medzinárodných top manažérov.

Mesto Barcelona, kde sídli jedna z najstarších, najväčších a najprestížnejších univerzít Španielska - Universitat de Barcelona (katal.)


Podmienky prijatia na štúdium

V prípade záujmu o asbolvovanie celého vysokoškolského štúdia na španieslkych univerzitách sa absolventom stredných škôl odporúča kontaktovať vysokú školu v Španielsku so žiadosťou o informácie o konkrétnych podmienkach prijatia. Vo väčšine prípadov sa vyžaduje zabezpečiť si ekvivalenciu dokladov, ktorú robí Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva v Bratislave alebo Ministerstvo školstva a vedy v Španielsku.


Školné poplatky a životné náklady

V Španielsku sa platí školné, jeho výška závisí od typu školy a programu.

Školné v Španielsku patrí k najnižším v Európe. Školné za bakalárske programy sa pohybuje od 750 EUR do 2 500 EUR ročne a školné za magisterské programy sa pohybuje okolo 1 000 až 3 500 EUR ročne, čím sa Španielsko stáva lacnou destináciou pre zahraničných študentov. Súkromné vysoké školy si stanovujú vlastné poplatky, ktoré môžu byť až 20 000 EUR ročne.

Životné náklady v Španielsku sa líšia podľa miesta, ale vo všeobecnosti je ľahké žiť dobre v Španielsku so študentským rozpočtom. Potraviny sú lacné a kvalitné a existuje veľa lacných obchodov s módnym oblečením. Nájsť ubytovanie vo veľkých mestách ako Madrid a Barcelona však môže byť drahé. Ak máte veľmi obmedzený rozpočet, mohli by ste zvážiť lacnejšie mestá ako Valencia alebo Sevilla. Pamätajte na to, že verejná doprava v Španielsku je efektívna a lacná, takže budete môcť zažiť všetko, čo táto krajina ponúka, bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete študovať.

Poplatky za školné boli stanovené naposledy v auguste 2018 v Štátnom úradnom vestníku (str. 6-17).


Bulletin SAIA

Vysokoškolskému štúdiu v Španielsku bol venovaný Bulletin SAIA 4/2019


Webové stránky

Štúdium:

www.universia.es – informácie o štúdiu, štipendiách a pod.
www.spainexchange.com – študentská výmena v Španielsku a v zahraničí

 

Výskum:

www.euraxess.es – národný portál EURAXESS pre výskumných pracovníkov

 

Štipendiá:

http://www.educacionyfp.gob.es/servicios-al-ciudadano/becas-ayudas.html - informácie o štipendiách na stránke Ministerstva vzdelávania a profesionálnej formácie

Ďalšie možnosti v časti Štipendiá a granty (pozri nižšie).

 

Ďalšie informácie:

www.maec.es – Ministerstvo zahraničných vecí, Európskej únie a spolupráce
www.aecid.es – AECID – Španielska agentúra pre medzinárodnú spoluprácu, prihlasovanie na štipendijné pobyty do Španielska
www.euraxess.es – národný portál EURAXESS pre výskumných pracovníkov


Štipendiá a granty

Pobyty počas stredoškolského štúdia:

Pobyty počas 1. a/alebo 2. stupňa VŠ štúdia, alebo na celé štúdium 1. a/alebo 2. stupňa:

Pobyty počas doktorandského štúdia, alebo na celé doktorandské štúdium:

Jazykové kurzy a letné odborné školy: