Švajčiarsko


Oficiálny názov štátu: Švajčiarska konfederácia / Confoederatio Helvetica (miestny názov) / Schweizerische Eidgenossenschaft (nem.) / Confédération suisse (fr.) / Confederazione Svizzera (tal.) / Confederaziun svizera (rom.) / Helvetic Confederation (angl.)
Hlavné mesto: Bern
Úradný jazyk: nemecký, francúzsky, taliansky, réto-románsky
Rozloha: 41.284 km²
Počet obyvateľov: 8,7 mil.
Administratívne členenie: 26 kantónov
Mena: švajčiarsky frank (CHF)

Švajčiarsko nie je členom Európskej únie, hoci sa o členstvo v EÚ uchádzalo v máji 1992. Občania v referende vstup do EÚ odmietli. Napriek tomu sa švajčiarske právo prispôsobuje európskemu, krajina podpísala s EÚ množstvo bilaterálnych zmlúv. Švajčiarsko je spolu so susedným Lichtenštajnskom členom EFTA. V júni 2005 Švajčiari v referende schválili pristúpenie krajiny k Schengenskej zmluve.


Vysokoškolské vzdelávanie

Vysokoškolské štúdium vo Švajčiarsku poskytujú univerzity, odborné vysoké školy (Fachhochschulen, Hautes Écoles Spécialisées, Scuole Universitarie Professionale) a viacero iných inštitúcií vyššieho vzdelávania (napr. pedagogické vysoké školy). Švajčiarske vysokoškolské vzdelávanie dopĺňajú dve univerzitné inštitúcie podporované federálnou vládou, Graduate Institute of International and Development Studies v Ženeve a Swiss Distance Learning University v Brig.

Okrem týchto inštitúcií poskytujú študijné programy aj súkromné vysoké školy. Štúdium na nich je založené na anglo-americkom systéme vzdelávania a nie je vo Švajčiarsku uznané.

Zoznam všetkých uznaných alebo akreditovaných vysokoškolských inštitúcií je na stránke Rektorskej konferencie švajčiarskych univerzít (https://www.swissuniversities.ch/).

Vo Švajčiarsku sa uskutočňuje reforma vyššieho vzdelávania, ktorej cieľom je vytvoriť celošvajčiarsky vysokoškolský priestor. V súčasnosti je oblasť vzdelávania v kompetencii jednotlivých kantónov.

Univerzity

Vo Švajčiarsku je 12 univerzít (10 kantonálnych a 2 federálne technologické inštitúty). Štúdium sa uskutočňuje v nemeckom jazyku (univerzity v Bazileji, Berne, Lucerne, St. Gallene, Zürichu, Federálny technologický inštitút v Zürichu), francúzskom jazyku (univerzity v Ženeve, Lausanne, Neuchâteli a Federálny technologický inštitút v Lausanne), nemeckom a/alebo francúzskom (univerzita vo Fribourgu) alebo talianskom jazyku (univerzita v Lugane).

Odborné vysoké školy

Vo Švajčiarsku je 9 odborných vysokých škôl (niekedy označované ako univerzity vyššieho odborného vzdelávania alebo univerzity aplikovaných vied), z ktorých je jedna súkromná. Štúdium na odborných vysokých školách trvá spravidla 3 roky. Pri umeleckých odboroch je štúdium dlhšie (4 roky a viac). Štúdium sa končí udelením diplomu (Diplom, diplôme). Vyučovacím jazykom je nemčina, francúzština a taliančina (6 odborných vysokých škôl sa nachádza v nemeckej časti Švajčiarska, 1 v talianskej a 2 vo francúzskej časti).

anglo-americkom systéme vzdelávania a nie je vo Švajčiarsku uznané.

Zoznam všetkých uznaných alebo akreditovaných vysokoškolských inštitúcií je na stránke Rektorskej konferencie švajčiarskych univerzít (https://www.swissuniversities.ch/).

Vo Švajčiarsku sa uskutočňuje reforma vyššieho vzdelávania, ktorej cieľom je vytvoriť celošvajčiarsky vysokoškolský priestor. V súčasnosti je oblasť vzdelávania v kompetencii jednotlivých kantónov.

Pedagogické vysoké školy

Vo Švajčiarsku je 20 pedagogických vysokých škôl.

Vo Švajčiarsku je trojstupňové vsokoškoké vzdelávanie. Bakalárske štúdium trvá 3 roky (180 ECTS kreditov), magisterské jeden a pol až 2 roky (alebo 90 alebo 120 ECTS kreditov), v prípade univerzíta a technologických inštitútov jeden a pol až 3 roky (alebo 90, 120 alebo 180 ECTS kreditov). Doktoranské štúdium je možné absolvovať na univerzitách a technologických inštitútoch.

Akademický rok vo Švajčiarsku sa delí sa na dva semestre: jesenný (od septembra do decembra) a jarný (od februára do júna).

Pri výbere vysokej školy môže záujemcom o štúdium pomôcť  webová stránka www.universityrankings.ch/en, ako aj rebríčky najlepších vysokých škôl sveta.

Najvyššie umiestnenou švajčiarskou vysokou školou v rebríčkoch univerzít je ETH Zürich (umiestnenie  v prvej 20tke univerzít v najznámejších rankingoch). Za ňou nasledujú EPFL a UZH. 

ETH Zürich (source: Pixabay)


Podmienky prijatia na štúdium

Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium na univerzite je maturitné vysvedčenie (maturitné vysvedčenie získané na slovenskom gymnáziu umožňuje prijatie na štúdium na všetky švajčiarske unierzity) a znalosť jazyka, v ktorom bude štúdium prebiehať (nemecký, francúzsky alebo taliansky). Univerzita rozhoduje o tom, či uchádzač spĺňa podmienky na prijatie (napr. môže stanoviť, z ktorých predmetov musí mať uchádzač o štúdium vykonanú maturitnú skúšku, minimálny priemer známok za maturitnú skúšku alebo predloženie dokladu o prijatí na štúdium v domovskej krajine uchádzača, a pod.). Prehľad podmienok stanovený univerzitam na príslušný akademický rok je zverejnený na webovej stránke rektorskej konferencie.

Niektoré univerzity za určitých podmienok umožňujú prijatie na bakalárske štúdium aj bez povinnosti predložiť maturitné vysvedčenie. V tomto prípade je prijatie podmienené úspešným absolvovaním prijímacieho konania, ktoré  stanovujú jednotlivé univerzity, resp. fakulty. Tento postup neplatí spravidla pre štúdium medicíny a farmácie.

Študenti, ktorí nemajú uznaný doklad oprávňujúci na vysokoškolské štúdium, musia absolvovať skúšku ECUS, centrálnu prijímaciu skúšku (Zentrale Ergänzungsprüfungen der Schweizerischen Universitäten/Examen Complémentaire des Universités Suisses), a to buď v Zürichu (pre univerzity s nemeckých vyučovacím jazykom) alebo v Ženeve (pre univerzity s vyučovacím jazykom francúzskym). Skúška má písomnú a ústnu časť. Bližšie informácie sú zverejnené na stránke http://www.ecus-edu.ch

Univerzita v St. Gallene vyžaduje od všetkých zahraničných uchádzačov vykonanie prijímacej skúšky, kedže počet študijných miest pre zahraničných uchádzačov stanovuje zákon. 

Záujemcovia o štúdium na federálnych technologických inštitútoch v prípade, ak nespĺňajú podmienky na prijatie, musia absolvovať prijímacie skúšky priamo na príslušnom inštitúte.

Podmienkou prijatia na odborné vysoké školy je maturitné vysvedčenie zo strednej odbornej školy, resp. maturitné vysvedčenie z gymnázia (vyžaduje sa jeden rok praxe). Podmienky stanovujú a výber zabezpečujú jednotlivé vysoké školy. Vyžaduje sa znalosť príslušného vyučovacieho jazyka. Záujemcovia o niektoré študijné odbory, napríklad umelecké odbory a sociálna práca, musia vykonať prijímacie skúšky.

Podmienkou prijatia na pedagogické vysoké školy je spravidla maturita z gymnázia. Vysoká škola môže stanoviť álšie podmienky pre prijatie (talentová skúška, znalosť vyučovacieho jazyka, doplnková skúška na Pedagogickej fakulte alebo skúška ECUS).

Podávanie prihlášok na vysoké školy je spravidla v závisloti od inštitúcie a odboru spravidla od januára do apríla na nadchádzajúci zimný semester.


Školné poplatky a životné náklady

Školné poplatky: ročné školné na švajčiarskych univerzitách sa pohybuje od 1 000 CHF  do  4 000 CHF.

Životné náklady sa pohybujú od 21 000 do 31 000 CHF ročne. Zahraničná študenti môžu pracovať maximálne 15 hodín týždenne počas akademického roka, a počas prázdnin na plný pracovný úväzok.


Webové stránky

Štúdium:

www.switch.ch/edu/educ_orgs.html – zoznam VŠ
www.studyinswitzerland.plus – informácie pre zahraničných študentov o štúdiu na švajčiarskych univerzitách
www.swissuniversities.ch - Rektorská konferencia švajčiarskych univerzít, informácie o študijných možnostiach a podmienkach prijatia na švajčiarske university
www.agab.ch – informácie o študijných programoch
www.swiss-schools.ch – Švajčiarska federácia súkromných škôl
www.ecus-edu.ch – informácie o centrálnej prijímacej skúške na švajčiarske univerzity pre cudzincov
www.crus.ch – Rektorská konferencia švajčiarskych univerzít, informácie o študijných možnostiach a podmienkach prijatia na švajčiarske univerzity

 

Výskum:

www.myscience.ch – Agentúra pre vedu a výskum
www.edk.ch – Švajčiarska konferencia kantonálnych ministrov školstva
www.snf.ch – Švajčiarska národná nadácia na podporu vedy
www.euraxess.ch – národný portál EURAXESS pre výskumných pracovníkov

 

Štipendiá:

hwww.studyinswitzerland.plus/scholarships – štipendijné možnosti

Ďalšie možnosti v časti Štipendiá a granty (pozri nižšie)

 

Ďalšie informácie:

www.sbfi.admin.ch – Federálny úrad pre vzdelávanie, výskum a inovácie
www.eda.admin.ch - ministerstvo zahraničných vecí
www.mzv.sk/web/bern - Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Berne
www.eda.admin.ch/bratislava - Švajčiarske veľvyslanectvo v Bratislave
www.mzv.sk - podmienky pre vstup a pobyt vo Švajčiarsku
www.shk.ch – Švajčiarska univerzitná konferencia
www.bbt.admin.ch – Federálny úrad pre profesionálne vzdelávanie a technológiu
www.kfh.ch – Konferencia švajčiarskych odborných vysokých škôl
www.berufsberatung.ch – portál o výbere povolania, štúdiu a kariére


Štipendiá a granty - Švajčiarsko

Pobyty počas stredoškolského štúdia:

Pobyty počas 1. a/alebo 2. stupňa VŠ štúdia, alebo na celé štúdium 1. a/alebo 2. stupňa:

Pobyty počas doktorandského štúdia, alebo na celé doktorandské štúdium:

Jazykové kurzy a letné odborné školy: